ETKİNLİKLER

BACK TO THE EVENTS

ALFA ROMEO 4C FIA WTCC SAFETY CAR

Alfa Romeo 4C FIA WTCC’nin Resmi Güvenlik Otomobili

Alfa Romeo 4C Eurosport Etkinlikleri tarafından FIA Dünya Touring Otomobilleri Şampiyonası (WTCC)'nda tüm 2014 sezonu boyunca resmi Güvenlik Otomobili seçildi.

Bu vesileyle, bol ödüllü coupé 12 ve 13 Nisan'da Marakeş (Fas) Moulay El Hassan Parkuru'nda gerçekleşecek ilk etkinlikten itibaren Dünya Touring Otomobilleri Şampiyonası parkurlarında sergilenecek.

Bu onur, 29. Paris Uluslararası Otomobil Festivalinde 2013’ün en Güzel Otomobili seçilerek prestijli Büyük Ödülün sahibi olan Alfa Romeo 4C sayesinde gerçekleşti. Kompakt süper otomobil, Uluslararası Otomobil Festivali (IAF) ortaklığında Eurosport Events bölümü üzerinden FIA WTCC organize eden ve destekleyen uluslararası internet sitesi ağı olan Eurosport’ta düzenlenen anketin birincisi oldu.
Alfa Romeo mühendisleri tarafından tasarlanan ve Modena’daki Maserati fabrikasından üretilen Alfa Romeo 4C, markanın modern temsilcisi ve ‘Alfa Romeo DNA’sında yer alan sportif ruhu yansıtıyor: modelde, maksimum sürüş keyfi ve nefes kesen stil için performans ve teknik mükemmellik bir araya geliyor.

Baştan çıkaran orta motorlu arkadan itişli 2 kişilik coupé, en iyi tur zamanlarını elde etmek için hızın, kısa fren mesafelerinin ve çapraz hızlanmanın temel olduğu pistte en iyi performansı sunan gerçek bir sürüş makinesi. Model, 0'dan 100 km/s’ye 4.5 saniyede çıkarak 258 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Yavaşlama 1.2 g, yan hızlanma ise 1.1 g seviyelerinde seyrediyor. Tüm bunlar, optimum ağırlık dağılımı azatlımı – ön dingilde %40 ve arka dingilde %60 – ve karbon fiber, alüminyum, çelik ve SMC’den meydana gelmesi sayesinde yalnızca 895 kg'lik boş ağırlık ile sağlanıyor. Bunun yanında, 4 kg/HP’den daha az ağırlık-güç oranı da bu performansa katkıda bulunuyor.

Birinci sınıf performans, yeni nesil ‘Alfa TCT’ çift kuru kavramalı şanzımana sahip yeni 240 HP 1750 Benzinli Turbo motor ve yepyeni Yarış moduna sahip Alfa DNA selektörünün birleşimiyle sağlanır. 200 barda direkt enjeksiyonlu ve alüminyum bloklu yeni ‘4 silindirli’ 1750 Turbo Benzinli motor mükemmel performans sunar. Tork ve ulaşılan güç, bu kategori için rekora imza atarak sırasıyla 200 Nm/l ve 137 HP/l seviyesine ulaşır. Öte yandan 6000 dev/dak’ta maksimum 240 HP (176 kW) üretilir.

Galeri

WTCC

Alfa Romeo süper araba bu yüzden, FIA Dünya Tur Arabaları Şampiyonluğu (WTCC), seri üretim arabaları uluslararası yarışmasında 'Güvenlik Arabası' rolünü oynanayacak mükemmel araba.

Eurosport Etkinlikleri (uluslararası etkinlikleri düzenleyen Eurosport Grubu'nun bölümü) tarafından 2005'den beri üretilen ve tanıtılan FIA WTCC, 2014 sezonu için de 4 kıtada 12 aşamadan oluşmakta. Geleneğin devamı olarak, sezon 16 Kasım'da Da Guia parkurundaki Macao'da başlayacak.

24 yarışın hepsi, önemli motor sporları spikerleri Paolo Allievi ve Gordon De Adamich'in yorumlarıyla, Eurospot ve Eurosport 2 kanalları tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Tam 2014 FIA WTCC takvimi şu şekilde:

12-13 Nisan - Fas - Moulay El Hassan Parkuru

19-20 Nisan - Fransa - Paul Ricard Parkuru

3-4 Mayıs - Macaristan - Hungaroring

10-11 Mayıs - Slovakya - Slovakya Çemberi

24-25 Mayıs - Avusturya - Salzburgring

7-8 Haziran - Rusya - Moskova Yarış Yolu

21-22 Haziran - Belçika - Spa-Francorchamps Parkuru

2-3 Ağustos - Arjantin - Autódromo Termas de Río Hondo

13-14 Eylül - ABD - Sonoma Raceway

11-12 Ekim - Çin - Shangai International Circuit

25-26 Ekim - Japonya - Suzuka International Circuit

14-16 Kasım - Macao - Circuito da Guia

Sonraki etkinlikler