Tct concept img

ALFA TCT

Konfor, Sürüş, Keyif, Verimlilik

Yeni otomatik şanzıman

TCT

Alfa TCT (Alfa Çift Debriyajlı Vites Geçişi) Alfa Romeo'nun  iki debriyajlı 6 ileri otomatik vites kutusudur.
MiTo ve Giuliletta'da mevcut olan sistem, sofistike teknolojisi ile  vites değiştirme sırasında güç kaybı olmadan devamlı tork iletimi ve çekiş gücü sağlar.
Teknik bir açıdan bakıldığında, araç iki paralel vites kutusundan oluşur. Her biri, bir önceki hala aktiften bir sonraki vitesin seçimine ve aktifleştirilmesine izin verecek şekilde, kendi debriyajına sahiptir. Vites değiştirme devamlı tork iletimini ve böylece çekiş gücünü garantileterek, ilgili debriyajın aşama aşama değiştirilmesiyle elde edilir.
Alta TCT, arabanın tüm elektronik sistemleriyle birlike çalışır. Gelişmiş yol performansı için, sürüş koşul ve tarzlarına göre, Alfa TCT, Alfa DNA selektörüyle ve aşağıda sayılan sistemlerle  devamlı iletişim halindedir:

• frenleme sistemi
• direksiyon sistemi
• motor kontrol birimi
• araç denge kontrolü
 

Alfa TCT her zaman Start&Stop sistemiyle iletişim halindedir. Bu teknoloji, yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonlarında azalma sağlar.
Alfa TCT, sürücünün daha konforlu ya da sportif sürüş deneyimi istemesine bağlı olarak otomatik ya da sıralı modda kullanılabilir. Sıralı modda vites, Vites kolunu UP ya da DOWN pozisyonlarına doğru hareket ettirerek ya da direksiyon simidindeki kontrol tuşlarıyla (opsiyonel) değiştirilir.

ALFA'YI TAKİP EDİN