Alfa D.N.A.

Elektronik sistemlerin mantıksal yapısı, farklı sürüş koşulları için gereken performansın elde edilebilmesi için optimize edildi. 4C'de kolayca değiştirebileceğiniz farklı sürüş modları bulunur: sakin ve temkinli (All weather), dengeli ve sportif (Natural), hızlı ve atılgan (Dynamic). Alfa Romeo DNA selektörü 2008'den beri üç sürüş modu sunuyor. Alfa Romeo 4C'de, sistem yüksek performanslı bir süper arabası ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yenilendi.
Sonuç olarak hâlihazırdaki üç sürüş moduna bir yenisi daha eklendi:  Alfa Race.
Alfa Race
En yüksek performansı temsil eden Alfa Race modunu devreye sokmak için mod çubuğunu Dynamic konumuna getirip birkaç saniye beklemek gerekir. Alfa Race modu tıpkı yarış koşulları altındaymış gibi otomobilin tüm kontrolünü size verir.  Elektronik sistemlerin sürüşe olan etkisi minimuma indirilerek bütün kontrol sürücüye verilir.
Alfa Race modundayken ESC stabilite kontrolü yalnızca keskin fren yaptığınızda kontrolü kaybetmemeniz için devreye girer. ASR de hızlanma ve fren sırasında devreden çıkarak sadece hızlanma pedalıyla çekiş kontrolünü size bırakır. Alfa’nın Q2 diferansiyel kontrol sistemi ise, dönemeçlerden hızlı çıkmanın sağlanması önemli olduğundan aktif kalır.
Dynamic
Dynamic modda araç, mükemmel sürüş performansı sunacak şekilde ayarlanır. Motor kontrol parametreleri, hızlanma komutuna anında cevap verecek şekilde ayarlanırken Alfa TCT şanzımanı, vites değiştirme sürelerini %25’e kadar azaltmak için hızlı bir eylem programı seçer. ESC sistemi, belli bir drift açısına izin verir ve yalnızca direksiyon simidi pozisyonu ve drift açısı aracı riske atarsa müdahale eder.
Natural
Natural mod, günlük kullanım için tasarlanmıştır. Vites değiştirme parametreleri, maksimum konfor ve sarsıntısız sürüş için ayarlanır. Manüel modda Alfa TCT şanzımanı, sürücü konsantrasyonunun kaybolması durumunu telafi eder. Auto-Up fonksiyonu, motor hızı izin verilen sınır ayaklaştığında bir sonraki vitese geçerken Auto-Down fonksiyonu, motor hızı 1000 dev/dak altına düşer düşmez vites küçültür. Son olarak Alfa Q2 diferansiyeli soft modda çalışır ve yalnızca arka tekerleklerden birisinde önemli oranda tutuş kaybı yaşanırsa kesilir.  
All weather
All Weather modu kötü hava şartlarında maksimum güvenlik sağlamak için seçilmelidir.
All Weather modunda araç, hızlanma komutlarına oldukça nazikçe cevap verir. ASR sistemi, özel motor ve fren kontrol mantığını seçer, yol tutuşu kaybolduğunda ise yol hızına uygun olacak gücü ayarlar ve böylece kontrol etmesi zor olacak kaymayı önler.

ALFA TCT

Alfa Romeo 4C'nin mükemmel performansının altında yatan nedenler güç ile sınırlı değil. Böylesine bir gücü kontrol edebilmek ancak gelişmiş bir şanzıman sistemiyle mümkün. 4C'de kullanılan ALFA TCT 6 vitesli çift dirsekli kuru kavramalı yarı otomatik vites kutusu ile düz vitesin anlık güç potansiyeli ve otomatik vitesin kullanışlılığı bir arada. Bu sistem, kavramaları ayrı birbirine paralel iki vites kutusu varmış gibi çalışır. Bir sonraki vitese geçerken hiçbir kesinti yaşanmaz.
Alfa Romeo 4C'de ALFA TCT'nin özel olarak modifiye edilmiş kavraması kullanılır. 4C'deki özel kavrama, yenilenmiş kontrol yazılımıyla vitesin tüm koşullar altında en hızlı şekilde değiştirilebilmesine olanak tanır. Spor performansı modundayken vites çubuğu daha atılgandır; adeta yarış otomobili kullanıyormuşçasına yeni vitese geçildiği hissedilebilir. Virajlarda ise yeni vitese olabildiğince pürüzsüz bir şekilde geçilerek stabiliteden ödün verilmemesi sağlanır.
4C aynı zamanda yüksek performansta kolayca kalkış sağlamak için Launch Control (Kalkış Kontrolü) özelliğiyle donatılmıştır. Kalkış Kontrolü'nü devreye sokmak için direksiyonun solundaki tuşa basılı tutarken frene basmak ve gazı sonuna kadar köklemek gerekir. Freni bıraktığınızda ise sistem şanzımanı, çekişi ve gücü otomatik olarak kontrol ederek hızlanmayı maksimuma çıkarır.

Süpürme

Alfa Romeo 4C'nin düşük devirde bile yüksek tork sağlayan gelişmiş süpürme teknolojisiyle pedala ufak bir dokunuşla istediğiniz gücü alırsınız. Kontrol ünitesi, supap örtüşme zamanlamasını ve açısını kesin bir şekilde belirleyerek hava giriş manifoldundan egzoz manifolduna kadar giden bir hava akımı oluşturur. Yanma odasındaki süpürmenin daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlayan bu hava akımı yanma verimliliğini artırır ve turbo gecikmesini azaltır.

Turboşarj

Süpürme teknolojisine ek olarak, yeni nesil turboşarj ve basınç dalgalarından yararlanarak düşük devirde daha yüksek tork alınmasını sağlayan darbe dönüştürücü egzoz manifoldu da bulunur. Microcast çelikten üretilen manifold ve türbin, çok yüksek sıcaklıklarda (1000'den yüksek) çalışarak orta ve yüksek hızda yapılan yolculuklarda az yakıt harcayan motorların dayanıklılık gereksinimini karşılamış olur. Motor verimliliğinde büyük rol oynayan bir diğer parça da tahliye supabıdır. Bu parça, turbo basıncını sürüş koşullarına göre kontrol ederek pompalama kayıplarını en aza indirir.

Çalışma Sonrası Pompası

En pahalı yarış otomobilleri gibi 4C'de de turboşarj için otomatik soğutma sistemi bulunur. Normalde kontak kapatılınca araçtaki yağ dolaşımı durdurulur, bu da yüksek sıcaklıktaki yağın turboşarj içerisinde kalmasına neden olur. Bu durumda termal stres altında kalan yağ hem kayganlaştırma kapasitesini kaybeder hem de motor üzerinde zararlı kalıntılar bırakır. Alfa Romeo'nun eklediği çalışma sonrası pompasıyla bu durum önlenir. Motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından kontrol edilen elektrikli pompa ile turboşarj soğuyana kadar yağ devridaim etmeye devam eder.

ALFA'YI TAKİP EDİN