Alfa Romeo Formula 1TM’e Geri Dönüyor

 

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) şirketinin sahibi olduğu saygın İtalyan markası, bugün İsviçreli Sauber F1 Takımı ile 2018 yılının başında Formula 1 dünya şampiyonasına katılabilmek için uzun süreli teknik ve ticari ortaklık anlaşması imzaladı.

 

Tek kişilik yarış otomobilleri, takımın İsim Sponsoru olan Alfa Romeo’nun kendine özgü renklerini ve logosunu taşıyacak ve 2018 model Ferrari güç üniteleriyle donatılacak.

 

Anlaşmanın ölçeği tüm uygulanabilir geliştirme alanlarında, Alfa Romeo teknik kadrosunun bilgi birikimi ve uzmanlığı da dahil olmak üzere, stratejik, ticari ve teknolojik işbirliğini kapsıyor. Bu ortaklık iki kuruluşa da hem Formula 1 hem de genel olarak otomotiv sektöründe yeni fırsatlar sunacak.

 

Takımın resmi adı Alfa Romeo Sauber F1 Takımı olacak.

 

FCA CEO’su Sergio Marchionne: “Sauber F1 Takımıyla yapılan bu anlaşma, 30 yıllık bir aradan sonra Formula 1’e dönecek olan Alfa Romeo markasını yeniden şekillendirme konusunda kayda değer bir adım olacak. Bu sporun geçmişini oluşturan önemli markalardan olan Alfa Romeo, Formula 1’e katılan diğer büyük araç üreticileri arasındaki yerini alacak. Markanın kendisi de ayrıca Sauber F1 Takımı gibi tecrübesi tartışılmayacak bir ortakla çalışarak teknolojinin ve uzmanlığın paylaşılmasından oldukça yararlanacak. Yapabileceklerini zaten yeni çıkan modeller Giulia ve Stelvio ile kanıtlamış olan Alfa Romeo mühendisleri ve teknikerleri, bu deneyimi Sauber F1 Takımıyla paylaşma imkanı bulacak. Aynı zamanda Alfa Romeo hayranları da; eşsiz, efsanevi spor tarihinde yeni bir sayfa açmaya kararlı olan araç üreticisini bir kez daha destekleme şansı bulacaklar,” dedi.

 

Sauber Holding AG şirketinin Başkanı Pascal Picci: “Alfa Romeo’yu Sauber F1 Takımı’na dahil etmekten dolayı çok mutluyuz. Alfa Romeo’nun Grand Prix yarışlarında oldukça köklü ve başarılı bir geçmişi bulunuyor ve bu uluslararası saygın şirketin motor sporlarının zirve noktasına dönüşünde bizimle çalışmayı seçmesinden gurur duyuyoruz. Bir araç üreticisiyle beraber çalışmak Sauber Grup’un teknoloji ve mühendislik projelerini geliştirmesi için çok büyük bir fırsat. Alfa Romeo Sauber F1 Takımı’na birlikte büyük başarılar kazandırabileceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz ve uzun, başarılı bir ortaklık olacağına inanıyoruz,” yorumunu yaptı.

 

Formula 1 tarihindeki baş aktörlerden biri olan Alfa Romeo’nun dönüşünün, sporun çekiciliğine ve gelecek gelişimine oldukça katkıda bulunması bekleniyor. Alfa Romeo yanında teknolojik bilgi birikimini ve büyük, tutkulu hayran kitlesini beraberinde getirirken, şampiyonada yer almak da markaya teknoloji paylaşımı ve yol güvenliği alanlarında ayrıca katkı sağlıyor.

 

Alfa Romeo dünyada teknolojik üstünlüğü ve yarış pistlerindeki mirasıyla tanınıyor. Savaş öncesi Grand Prixlerin tartışmasız şampiyonu (1925’de GP Tipo 2 İlk Dünya Şampiyonasına egemen oldu) olan Alfa Romeo, 1950 ve 1988 yılları arasında Formula 1’de hem takım hem de motor tedarikçisi olarak yer aldı. Çıkışını yapar yapmaz Alfa Romeo 1950 ve 1951 yıllarında Nino Farina ve Juan Manuel Fangio ile ilk iki pilotlu dünya şampiyonasını kazandı. 1961 ve 1979 yılları arasında Alfa Romeo birkaç değişik F1 takımına motor tedarikçisi olarak görev aldı. 1979’da takım olarak geri dönmesinden sonra Alfa Romeo en iyi derecesini 1983 yılında takımlar şampiyonasında 6. olarak aldı. Marka geri dönüşüyle, Formula 1’den çekilmesinin (1985) üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, yarışa damgasını vurmayı amaçlıyor.