Alfa Romeo 4C
 • GENEL BAKIŞ
 • STİL
 • TEKNOLOJİ
 • PERFORMANS
 • MALZEMELER
 • DİNAMİZM
 • VERİMLİLİK
STİL

STİL

Hayal gerçek oldu

4C tasarımı geçmişini sahiplenerek 33 Stradale’nin benzersiz tarzına atıfta bulunur: en iyi teknik uzmanların hizmetinde olduğu hakiki güzellik. Modena’da geliştirilen Alfa Romeo 4C iki mükemmelliği bünyesinde birleştirir: Alfa mühendisliği ve Maserati üretimi. Performans hiç bu kadar çekici olmamıştı.

DIŞ DONANIMLAR

Aerodi̇nami̇k zarafet

Alfa Romeo 4C'nin özü basittir: saf performans. Görünüşü performansına göre belirlenmiştir ama asıl amaç görünüş değildir. 4C’nin nefes kesici görünümünün her bir unsurunun – düşük hacim, güçlü tasarım ve hava girişleri – özel bir aerodinamik fonksiyonu vardır ve aşağı itme kuvvetini takviye edip yüksek hızlardaki stabiliteyi arttırmaktadır.

KABİN

Yarış kabi̇ni̇

Dış gövdede de olduğu gibi, kabindeki tüm unsurlar özel bir fonksiyona sahiptir ve Alfa Romeo’nun gerçek yarış ruhunu taşır. Tek parça karbon fiber korumadan üretilen eşsiz yolcu bölmesine sahiptir. Koltuklar, takviyeli kompozit yapı ve özel hafif dolgu içeriyor. Direksiyon simidi alt tarafından ayarlanabilir ve kontrolleri de sürücüye doğru dönüktür. Alüminyum pedallar ve topuk koruyucuları, gerçek bir sporcu kişiliğini tamamlar.

EŞSİZLİK

En özel detaylar

4C’nin her bir detayı sportiflik tutkusunu ateşlemek için düşünülmüştür. Alaşımlı tekerlekler mükemmel bir denge ve en iyi sürüş dinamiklerini sağlamak için 18” – 19” arasındadır ve ön ve arkada farklı boylarda takılır.
4 küçük pistonlu Brembo fren kaliperlerinin 4 renk seçeneği bulunmaktadır: gri, siyah, sarı ve, tabi ki de, kırmızı. Bi-Xenon farlar, karbon fiber Halo devrilme çubuğu (seçenek olarak mevcuttur), fabron fiberde yan taraflarda hava girişleri, ikili egzoz borusu, sportif koltuklar ile tek parça karbon fiber gövde bir araya gelip 4C’nin küçük ve etkileyici bir Alfa Romeo başyapıtı olmasını sağlar.

 • STİL
 • DIŞ DONANIMLAR
 • KABİN
 • EŞSİZLİK
TEKNOLOJİ

TEKNOLOJİ

Göreve hazır

Tepki hızı etkilemek için tasarlanan araçlarda hayati önem taşır. Yeni kalkış kontrollü TCT ikiz kavrama vites değişimi ile hızlanmayı optimize ederken, yarış pisti eğlencesi de kullanımı kolay D.N.A. seçicisini Race moduna geçirdiğinizde sağlanır.

TCT

Tepki̇ seri̇li̇ğIi

Alfa TCT çift kavramalı şanzıman vites geçişlerinin her koşulda mümkün olan en hızlı şekilde yapılmasını sağlar ve araç sistemlerini optimize edip mevcut hızlanmadan faydalanabilmek için de yenilikçi bir Kalkış Kontrolü fonksiyonuna sahiptir.

D.N.A.

Her şey D.N.A. kontrolünde

Alfa Romeo 4C sürücü merkezli bir tasarıma sahiptir. Alfa D.N.A modu aracı yol koşulları ile mevcut sürüş tarzına uyarlamak için üç ayara (Dynamic, Natural ve All Weather) sahiptir. Bunlara ek olarak, Race modu da yarış pistindeki sürüş deneyimini daha da arttırmak için tasarlanmıştır. Race modu seçildiğinde stabilite kontrol sistemi ile ABS devre dışı bırakılacak ve aracın tüm kontrolü sürücüye verilecektir. TFT ekranlı tam dijital gösterge paneli konfigürasyonunu değiştirip ilgili Alfa D.N.A. ayarıyla ilgili bilgileri sağlar.

 • TEKNOLOJİ
 • TCT
 • D.N.A.
PERFORMANS

PERFORMANS

Alfa Romeo coşkusu. Güçlü.

4C’nin 1750 cc'lik turboşarjlı motoru üretilirken en son motor teknolojileriyle kullanılmıştır. Ardından bu teknolojiler Alfa Romeo mühendislerinin elinde daha agresif ve verimli bir hale getirilir. Bu küçük ama harika çözüm bir yarış arabasına yakışacak, benzeri görülmemiş sportif sürüş performansı sağlarken, her bir unsur direksiyondayken en saf Alfa Romeo hissini sağlama amacıyla geliştirilmiştir: direksiyonuna geçin ve keşfedin.

MOTOR

Düşük haci̇m, yüksek performans

Dört silindirli, doğrudan enjeksiyonlu, 237 HP, 1750 Turbo benzin motoru, tamamen alüminyumdan yapılmış olup, %80’i 1700 devirde mümkün 350 Nm pik tork ile harika bir performans sağlar. Alfa Romeo 4C 258 km/s üzerinde bir maksimum hıza sahiptir de 0’dan 100 km/s hıza 4,5 saniyede ulaşır. Sonuç: Çarpıcı.

SÜPÜRME

Süpürme/Turboşarj

Alfa Romeo 4C'nin düşük devirde bile yüksek tork sağlayan gelişmiş süpürme teknolojisiyle pedala ufak bir dokunuşla istediğiniz gücü alırsınız. Süpürme teknolojisini uygulamak için motor yeni nesil bir turboşarj ve darbe dönüştürücülü egzoz manifoldu ile donatılmıştır.

ÇALIŞMA SONRASI POMPASI

Çalışma sonrasi pompası

Gözde yarış otomobilleri gibi 4C'de de turboşarj için otomatik soğutma sistemi bulunur. Normalde kontak kapatıldığında yağ dolaşımı derhal durur ve sonuç olarak yağ kapasitesi kaybına ve motorun hasar görmesi olasılığına sebep olur. Çalışma sonrası pompası sayesinde, yağ dolaşımı turboşarj soğuyana kadar devam eder.

 • PERFORMANS
 • MOTOR
 • SÜPÜRME
 • Ç.S. POMPASI
MALZEMELER

MALZEMELER

Hafi̇fli̇ğin ağırlığı

Karbon fiber otomotiv mühendisliğindeki en ileri teknolojili malzemedir. Alfa Romeo 4C’nin şasisi yalnızca 65 kilogramdır ve tek parça bir karbon fiber gövdeye sahiptir. Krank kutusu ile ön ve arka çerçeveler sağlam , son derece hafif olan alüminyumdan yapılmıştır. Dış gövde ise çelikle kıyaslanabilir, alüminyumdan ise daha üstün bir hafiflik (çelikten %20 daha hafif) ve ölçüsel stabilite özelliklerine sahip düşük yoğunluklu bir malzeme olan SMC kompozit malzemeden yapılmıştır.

DİNAMİZM

DİNAMİZM

Mükemmel denge, mükemmel performans

Orta-motor konfigürasyonu ile son derece sofistike süspansiyon sistemi (önde birleştirilmiş çatal, arkada geliştirilmiş MacPherson) sayesinde, 4C mükemmel bir dengeye sahiptir ve yola her hızda hakimdir. Kendiliğinden havalandırmalı perfore diskler ve ön tarafta Brembo kaliperleri bulunan güçlü frenleme sistemi 4C’nin 100 km/s hızdan 0’a yalnızca 36 metrede durabilmesini sağlar. Bunun yanı sıra, Alfa Romeo 4C’de her türlü yol ve hava koşulunda mükemmel bir yol tutuş sağlamak ön ve arka tekerleklerde farklı çaplara sahip tekerlek bulunmaktadır.

VERİMLİLİK

VERİMLİLİK

Veri̇mli̇li̇k, konsantrasyon

Aracın toplam boş ağırlığı yalnızca 940 kilogramdır. Bu sayede Alfa Romeo 4C son derece düşük bir ağırlık/güç oranına sahiptir: 4 kg/hp altında. Arkadan itiş aynı zamanda virajlara daha hızlı girebilmenizi sağlayarak, 4C ile harika bir sürüş deneyimi ve benzersiz bir yarış hissi yaşatır.