TARİHÇEMİZ

Alfa Romeo’nun dikkat çekici ve cüretkar tarihi: bugüne kadar devam eden ilham verici, ileriye dönük bir dönüşüm.

ALFA ROMEO EFSANESİ​

24 Haziran 1910. Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (A.L.F.A.)’nin hikayesi bu tarihte Milano’da başladı. Geliştirilen ilk araç Giuseppe Merosi tarafından tasarlanmıştı ve 24 HP güce sahipti. Beş yıl sonra Nicola Romeo şirketi satın aldı ve şirketin adı Alfa Romeo olarak değiştirildi.

 

Aynı yıl şirketin ilk başmühendisi olan Ugo Stella ve Giuseppe Merosi, beygir güçlerine göre sırasıyla 24 HP ve 12 HP olmak üzere iki otomobilin oluşturulması için bir anlaşma imzaladı. 1923'te, Alfa Romeo’nun tarihinde ezber bozan ilk sonuca ulaşıldı: Ugo Sivocci, Targa Florio'yu Alfa Romeo RL ile kazandı: Markanın ünlü Sicilya Yolu yarışındaki 10 zaferinden ilki.

LOGO & MILANO BAĞI

Milano ile olan kırılmaz bağ, Alfa Romeo'nun küresel imajının temel taşıdır. Logo fikri, Giuseppe Merosi'nin yakın arkadaşı Romano Cattaneo adlı genç bir illüstratöre ait. Piazza Castello'da 14 numaralı tramvayı beklerken, Castello Sforzesco'nun ana kulesindeki Biscione Visconteo dikkatini çekti. İlk görüşte aşktı ama yine de bir şeyler eksikti. Cattaneo ve Merosi farklı versiyonlar üzerinde çalıştılar: en inandırıcı olanı bir tarafta Biscione ejderhasını ve diğer tarafta beyaz bir arka plan üzerinde kırmızı Milan Şehri amblemini gösteriyordu.