ALFA ROMEO STELVIO
 • GENEL BAKIŞ
 • Stil
 • SEÇKİN TEKNOLOJİ
 • Verimlilik
 • Sürüş Keyfi
 • Güç Aktarma
 • Verimlilik

ALFA ROMEO’NUN İLK SUV MODELİ

Mükemmel bi̇r başlangıcın heyecanı

Alfa Romeo, kurulduğundan bu yana ürettiği araçlarla bize otomobil kullanmayı sevmenin yeni yollarını öğretti. 107 yıllık göz kamaştırıcı tarihine Stelvio ile yeni bir dönüm noktası ekliyor. Sınıfında en iyi hızlanma performansını sunan güçlü alüminyum motorları, Q4 tüm tekerleklerden çekiş sistemi, kusursuz 50/50 ağırlık dengesi, sınıfının en iyisi direksiyon oranı ve karbon fiber krank miline sahip olan Alfa Romeo’nun ilk SUV modeli, tüm otomobil severlerin beklentilerini karşılayacak, tam anlamıyla rakipsiz bir sürüş deneyimi yaşatmaya hazır. Üstelik birinci sınıf teknolojisi ve yenilikçi platformu sayesinde Stelvio, yetişkin yolcular için %97’lik güvenlik puanı elde ederek tüm üreticilerin almak için can attığı Euro NCAP 5 yıldız derecesine ulaşmayı da başardı. SUV’nin tüm rahatlığı ve çok yönlülüğü yalnızca Alfa Romeo’nun sunabileceği dizginlenemeyen sporcu ruhuyla bir araya geliyor.

Stil

İKONİK ALFA ROMEO TASARIMINDAN İLHAM ALINARAK ÜRETİLDİ

Benzersiz bir duygu

İkonik Alfa Romeo tasarımı, marka mirasının kendine has, temel özellikleri esas alınarak yeni Giulia’yla uyumlu bir tarz yaratılmasını sağladı ve eşi görülmemiş bir SUV’ye şekil verdi. Tarihten alınan ilhamla ortaya çıkan birinci sınıf tasarım yaklaşımı hem göz alıcı hem de aynı ölçüde işlevsel. Kusursuz bir bedene özel üretilmiş bir takım elbise gibi, adeta mekanik parçaların üzerine yontulmuş bir heykel. Her detay aerodinamiği geliştirerek, göz boyamadan Stelvio’nun performansının altını çiziyor. Alfa Romeo’da buna “Anlamlı Güzellik” adını veriyoruz.

DIŞ DONANIMLAR

Ortalama bir SUV’den çok daha fazlası

Sınırların ötesine geçen Stelvio, güçlü Alfa Romeo kimliğini korurken efsanevi İtalyan mirasının özünü taşıyor. Uyumlu yüzeyleri ve kusursuz orantılarıyla ideal denge hissini yakalayan benzersiz üç bölümlü ön kısmı, göze çarpan oyuk hatları ve güç simgesi arka tamponuyla ilk bakışta tanınıyor.

KABİN

Tam anlamıyla sürücü odaklı

Yolları fethetmek için yaratılmış Stelvio, hem eşsiz yükseklikte hem de spor görünümlü sürüş konumuyla SUV dünyasının geçirdiği çığır açan değişimi temsil ediyor. Karmaşık olmayan ve minimalist kabinde her detay direksiyon başındaki deneyiminizi yoğunlaştırmak üzere düşünüldü. Gereksiz veya abartılı noktalardan kaçınıldı. Alfa Romeo; Stelvio’yla genişliği, ergonomik konforu ve emsalsiz tarzı birleştirerek SUV kategorisinin kurallarını yeniden yazıyor.

EŞSİZLİK

Duygular eşsiz detaylarda saklıdır

Alfa Romeo, ileri teknolojiyi ve üstün kalite bileşenlerini bir araya getirirken Stelvio’da yalnızca en gözde iç mekan öğelerini kullandı. Ön panel tasarımı, gerçek tahta cilası ve alüminyum gibi orijinal malzemeler kullanılarak şık çizgilerle düzenlendi. Spor, deri direksiyonu entegre Start tuşuyla zenginleştirildi. Koltuklarsa yenilikçi teknik kumaşla ve Pieno Fiore deriyle kaplandı.

 • Stil
 • DIŞ DONANIMLAR
 • KABİN
 • EŞSİZLİK
SEÇKİN TEKNOLOJİ

SEÇKİN TEKNOLOJİ

İnovasyonda yeni ufuklar

Teknoloji harikası güvenlik önlemleri ve kendi kategorisinde eşi görülmemiş çözümler.  Alfa Romeo kendine has üretim felsefesinden şaşmadan en iddialı hedeflerin peşinden koştu ve öne çıkan yenilikler yarattı. Stelvio dünyada ilk kez kullanılan IBS (Entegre Fren Sistemi), yaya tanıma özelliğiyle AEB (Otonom Acil Durum Freni) ve tam karbon fiber krank mili gibi bir dizi modern teknik çözümü bünyesinde barındırıyor. Stelvio, SUV kategorisine duygusal bir hava katarak tarihi yeniden yazacak.

GÜVENLİK

Birinci sınıf güvenlik sistemi

Stelvio, yetişkin yolcuların güvenliği alanında ulaştığı %97’lik göz dolduran skorla sınıfının en yüksek puanını kazandı ve tüm üreticilerin almak için can attığı Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başardı. Bu sonuçlar, Giulia ve Stelvio’nun temeli olan, son model güvenlik cihazlarıyla donatılmış mimarinin oluşturulması sırasında yapılan dev yatırımlar sayesinde elde edildi. Stelvio’nun tüm versiyonlarında Ön Çarpışma Uyarısı (FCW), yaya algılama özelliğiyle Otonom Acil Durum Freni (AEB) ve Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW) sistemleri standart olarak bulunuyor. Talep üzerine Stelvio, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Kör Nokta İzleme (BSM) ve Arka Trafik Algılama sistemleriyle de donatılabiliyor.

ENTEGRE FREN SİSTEMİ

Özel bir gala

Alfa Romeo’ya özel Entegre Fren Sistemi (IBS), tüm koşullarda anında ve kesin tepki vermek üzere tasarlanmış ve dünyada öncü bir elektronik fren çözümüdür.  Sınıfında en iyi fren mesafesine sahip olan sistem, eşsiz tasarımı sayesinde ağırlığı önemli düzeyde azaltırken acil durum frenlerinde ABS titreşimlerinden kaçınmayı da başarıyor. Fren sisteminin kabiliyeti ve çevikliği sayesinde Stelvio, 100 km/s’den 0 km/s’ye yalnızca 39 metrede inebiliyor.

YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ

Her yamaçla yüzleşmeye hazır

Yokuş İniş Kontrolü (HDC), Stelvio’da standart olarak bulunuyor. Yokuş aşağı yollarda bile sürücülerin güvenle sabit hızda ilerlemesine olanak tanıyan HDC sistemi, her tekerleğin fren sisteminde otonom olarak devreye girer. Böylece kaygan yüzeyler ve dik yamaçlar dahil her koşulda stabil ve güvenli bir sürüşü garantiler.

BİLGİ-EĞLENCE

Gelişmiş insan-makine ara yüzü

Orta konsoldaki akıllı Döner Pad’le kontrol edilen 3D yön bulma sistemli 8,8 inçe kadar çıkabilen ekranıyla Stelvio, yepyeni bir bilgi eğlence sistemiyle donatıldı. Sistemde gelişmiş ses tanımanın yanında Android ve iOS işletim sistemli tüm mobil cihazlarla tam uyumluluk özellikleri bulunuyor. Stelvio aynı zamanda bir subwoofer dahil olmak üzere 14 hoparlörün gücünü kullanarak sürüş zevkini artıran son teknoloji Harman Kardon Sound Theatre sistemine de sahiptir.

 • SEÇKİN TEKNOLOJİ
 • GÜVENLİK
 • ENTEGRE FREN SİSTEMİ
 • YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ
 • BİLGİ-EĞLENCE
Verimlilik

GELİŞTİRİLMİŞ DONANIM DENEYİMİ

Duyularınız için daha geniş bir alan

Alfa Romeo, Stelvio’yu tasarlarken sürüş konumunu yeniden keşfetti. Diğer SUV’ler gibi yolu hakimiyeti altına alacak kadar yüksek ama direksiyonun başında sportif bir his sunmaktan da geri kalmıyor. Stelvio’yu kullanırken bir Alfa Romeo sürmenin keyfini tüm yolcularla paylaşırsınız. İç mimarisi sade ve işlevsel; kolayca erişilebilen koltukları ve dizlerle bacaklar için sağladığı geniş boşlukla arka tarafında üç yolcuya tam rahatlık sunmak için tasarlandı. Otomatik bagaj kapağı sistemi ve 525 litrelik kapasitesine ek olarak katlanan arka koltuklarla büyüyen bagaj alanı sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak kullanışlılığa sahiptir.

 

Sürüş Keyfi

ALFA ROMEO YOL TUTUŞU ARTIK BİR SUV’DE SİZLERLE

Direksiyon başında rakipsiz bir deneyim

Stelvio, sürücünün içgüdüsünü ve ruhunu izleyerek tüm yollarla başa çıkması için tasarlandı. Hafif iskeleti ve eşsiz dinamik çözümleri sayesinde daima rahat ve dengeli dönüşler sağlıyor. Stelvio, patentli Alfa™Link süspansiyon düzeneği ve ideal 50/50 ağırlık dağılımı sayesinde en doğrudan, sınıfında en iyi direksiyon oranını sunuyor. Alüminyum yan gövde ve bagaj kapağıyla birlikte özellikle ağırlığı azaltmak için tasarlanmış alüminyum motora sahiptir. Devrim niteliğindeki Q4 dört tekerden çekişli sürüş sistemi Alfa Romeo’nun SUV kategorisine getirdiği benzeri görülmemiş yenilikler serisini tamamlıyor.

Q4 AWD SİSTEMİ

Tüm yolların hakimi olmak için tasarlandı

İsteğe bağlı olarak Alfa Romeo’nun ilk SUV’si, gerçek zamanlı performans yönetimi sunmak üzere tasarlanmış özel Q4 çekiş sistemiyle de donatılabiliyor. Q4 sistemi sürekli olarak yol koşullarını ve sürücünün sürüş tarzını izliyor ve algılıyor. Bu sayede akslar arasındaki tork dağılımını ideal biçimde ayarlıyor. Sistem, eşsiz teknolojisi sayesinde alışılageldik AWD sistemlerin performansını ve güvenliğini garanti ederken buna ek olarak Alfa Romeo’nun gerçek RWD sisteminin sağladığı manevra kabiliyetiyle ödünsüz bir sürüş keyfi de sunuyor.

DENGE

Dinamik kusursuzluk

Stelvio, en iyi konfor ve manevra performansını sunmak için tasarlandı. Bu harika sonuçlar %50 arka aksa, %50 ön aksa olmak üzere mükemmel biçimde dağıtılan ağırlığı, patentli Alfa™ Link süspansiyon düzeneği ve sınıfının en iyisi direksiyon oranı sayesinde elde edildi. Önde çift çatallı süspansiyonları ön tekerlekleri aktif biçimde yere dik tutarak önden kopmayı azaltırken yan tutuşu geliştiriyor ve keskin manevra kabiliyeti sağlıyor. 

Arka süspansiyonlar yüksek yan tutuşu garanti ederken üst düzey konfordan da ödün verilmiyor. Dahası kapsamlı alüminyum ve kompozit malzeme kullanımı sayesinde toplam ağırlığı da oldukça azaltılıyor.

 

Alfa™ DNA

Sürüş keyfinde bir dönüm noktası

Sürücü, Alfa™ DNA’yı kolayca çevirerek üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor. Sistem manevra kabiliyetini ve dinamik tepkileri değiştirerek motor değişkenlerini, fren sistemi hassasiyetini, vites oranını ve bunlara ek olarak ESC ve ASR kontrollerini düzenliyor. Sonuç mu? Üç eşsiz sürüş tarzı sunan benzersiz bir SUV.

Alfa Aktif Süspansiyon (AAS)

ALFA AKTİF SÜSPANSİYON 

Yenilikçi Alfa aktif süspansiyon sayesinde sürücünün süspansiyon ayarları üzerinde direkt kontrolü olur, bu da konforu ve yol tutuşu en iyi seviyeye çıkartır. Dinamik moddaki Alfa™ DNA ile süspansiyon sertliği otomatik olarak sportif sürüşe göre ayarlanır ve tek dokunuşla azaltılabilir;  öte yandan Doğal ve İleri Verimlilik modları konfor için ayarlanmıştır. 

 • Sürüş Keyfi
 • Q4 AWD SİSTEMİ
 • DENGE
 • ALFA™ DNA’SI
 • Alfa Aktif Süspansiyon (AAS)
Güç Aktarma

Ateşli tutku

İnovasyon alaninda bi̇r İtalyan şaheseri̇

Stelvio, 2.0 Turbo benzinli motorunu 280 HP Q4 AWD sistemine sahip seçeneğiyle sunuyor. mevcut. 2.2 Turbo Dizel yelpazesinde Q4 dört çekiş sistemi (AWD) eklenmiş 180 hp ve 210 hp’lik iki seçenek bulunuyor. Son olarak her ikisi de arkadan çekişli olan 2.2 Turbo Dizel 150 hp ve 180 hp’lik versiyonlarla seri tamamlanıyor. Tüm Stelvio motorlar, hafifliği ve verimliliği garantileyen saf alüminyum tek gövdeyle üretilmiştir.

Stelvio motorlarda akışkanlık, performans ve konfor açısından maksimum verimlilik sağlayan 8 vitesli otomatik şanzıman bulunmaktadır.

Verimlilik

HAFİF MALZEMELER VE GELİŞMİŞ TEKNOLOJİ

Kusursuzluk yolunda kararlı mücadele

 

Stelvio, en hafif malzemelerin kullanımının en üst düzeyde olması sayesinde güç/ağırlık oranıyla dikkat çekiyor. Krank mili karbon fiberden; kaput, kapılar, tamponlar, bagaj kapağı, motor ve süspansiyonlarsa alüminyumdan üretildi. Stelvio 8 vitesli otomatik şanzıman ve geliştirilmiş verimlilik sürüş modu sayesinde, yakıt tasarrufu artarken performans ve manevra kabiliyetinden de ödün vermiyor.