Stelvio Quadrifoglio DÜNYANIN EN HIZLI SUV’Sİ ÜNVANI

 

Alfa Romeo’nun Stelvio Quadrifoglio’su Efsanevi Nürburgring pistindeki bir test sürüşünde elde ettiği tur süresiyle dünyanın en hızlı SUV’si olarak kategorisinde yeni bir dünya rekoruna imza attı.

 

Alfa Romeo’nun tarihine ve Quadrifoglio’nun yarış geleneğine bir başka dikkate değer kilometre taşı daha eklenmiş oldu.

 

Stelvio Quadrifoglio Nürburgring turunu rekor kırarak 7 dakika 51,7 saniyede tamamladı ve böylece daha önce üretilen SUV’nin rekorunu tam 8 saniye daha geliştirmiş oldu.

Bu başarının temelinde ultra yüksek performanslı gelişmiş teknoloji yatıyor: 510 beygir gücünde, 2,9 litrelik 24 valfli Twin-Turbo ara soğutmalı V6 motor ilk yenilikçi Q4 dört çekişli sürüş sistemiyle ve diferansiyel tork yönlendirme ile bir araya getirildi. Yine de bu rekor her şeyden önce Alfa Romeo’nun tarihindeki ilk SUV’ye, İtalyan tutkusu, ustalık ve yenilikle bezenmiş özgün ruhunu katması sayesinde gerçekleşti.

 

Alfa Romeo bununla birlikte iki Nürburgring tur zamanı rekorunun sahibi olmuş oldu. Birincisi Giulia Quadrifoglio (üretilmiş en hızlı dört kapılı araç) ve ikincisi Stelvio Quadrifoglio (üretilmiş en hızlı SUV) rekorları, pilot Fabio Francia tarafından kırıldı.

Stelvio’yla ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın.